Szukaj
  • Honorata Madeja

Chcesz kupić, sprzedać, wynająć mieszkanie? Wybierz pośrednika!


Do 2014 r. każdy pośrednik czy zarządca nieruchomości obowiązkowo musiał posiadać licencję i można go było sprawdzić w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Infrastruktury.

Po deregulacji tego zawodu pośrednikiem może być w zasadzie prawie każdy po spełnieniu niekoniecznie wygórowanych wymagań, które określa ustawa o gospodarce nieruchomościami, a sama licencja nie jest już wymagana, a jest jedynie dobrowolna.

Ta zmiana dokonana przez ustawodawcę niestety z perspektywy czasu źle wpłynęła na zachowanie prestiżu tego zawodu.

Na szczęście Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) nieustannie dba o utrzymanie wysokiego poziomu jakości świadczonych usług przez pośredników i zależy jej na przywróceniu dobrego imienia tego zawodu i dlatego wprowadziła system potwierdzania kwalifikacji zawodowych pośredników w obrocie nieruchomościami, w ramach którego uruchomiła Centralny Rejestr Pośredników i Zarządców nieruchomości PFRN.

W rejestrze znajdziesz szczegółowe informacje o osobach świadczących usługi pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami. Każdy profesjonalista figurujący w rejestrze to osoba, która wykazała się odpowiednimi kwalifikacjami, na postawie których otrzymała Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami lub Zarządcy Nieruchomości. Ponadto każdy Pośrednik i Zarządca przyjął na siebie obowiązek przestrzegania Kodeksu Etyki Pośredników w obrocie nieruchomościami i Zarządców nieruchomości (kodeks został opublikowany na stronie pfrn.pl), który określa m.in. zasady współpracy z Klientem. Dodatkowym kryterium,  który dana osoba musi spełnić, aby uzyskać licencję PFRN jest podanie informacji o obowiązkowym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej.


Zatem jeśli w Rejestrze Pośredników i Zarządców nieruchomości PFRN nie znalazłeś interesującego Cię pośrednika czy zarządcy - oznacza to ni mniej ni więcej, że ta osoba nie posiada licencji, a zatem w praktyce może nie zawsze stosować uczciwe praktyki :(


Dlatego koniecznie zanim podejmiesz współpracę z konkretną osobą - potwierdź czy posiada licencję i wyszukaj interesującego Cię Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami lub Zarządcę Nieruchomości na stronie pfrn.pl  w Centralnym Rejestrze.


Moje licencje:

- Pośrednik numer licencji: 24709 - Zarządca numer licencji: 29191


Zachęcam do współpracy :-)


23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie