Szukaj
  • Honorata Madeja

Niezastąpiony i jedynie słuszny model współpracy Klienta z pośrednikiem

Zaktualizowano: 11 wrz 2019

Sytuacja na rynku nieruchomości po 2014 roku, wprowadzająca deregulację zawodu pośrednika i co było z tym związane, znaczący przyrost biur nieruchomości w kolejnych latach, niestety spowodowała zauważalny spadek jakości i standardów pracy w tej branży. Dodatkowo brak obowiązku posiadania licencji przez pośredników, bezpośrednio odnoszącej się do etyki zawodu, negatywnie wpłynął na ich zachowania na rynku nieruchomości.

W związku z tym niestety nie raz widzimy "dżunglę" ogłoszeniową w ofertach nieruchomości, tj. kilka ogłoszeń sprzedaży dotyczących tego samego mieszkania wystawiane przez różne biura i rożnych pośredników z odmiennymi cenami i parametrami, a w dodatku ze złej jakości zdjęciami.


Dlatego też dbający o Klientów i jakość świadczonych usług pośrednicy, wybierają współpracę ze swoimi Klientami w modelu pracy "na wyłączność".


Co daje nam taki model współpracy (umowa na wyłączność, tzw. umowa zamknięta)?

Dla wielu z nas sprzedaż czy zakup mieszkania czy domu to największa i najważniejsza transakcja finansowa w naszym życiu, a nie mając odpowiedniej wiedzy i narzędzi często nie jesteśmy w stanie odpowiednio się do niej przygotować. Często również nie zdajemy sobie sprawy z tego jak duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie nieruchomości do sprzedaży poprzez np. wykorzystanie Home Stagingu czy też profesjonalne wykonanie zdjęć. Współpracując z pośrednikiem w modelu "na wyłączność" możemy mieć pewność, iż wszystkie aspekty takiej transakcji są monitorowane, oferta jest właściwie przygotowana, dokumenty są zweryfikowane pod każdym względem – a my możemy poczuć się komfortowo i zaoszczędzić swój czas, nerwy oraz pieniądze.


Jaka jest przewaga umowy zamkniętej (na wyłączność) nad umową otwartą?

Umowa na wyłączność zabezpiecza obie strony – zarówno Klienta, jak i pośrednika. Zaletą umowy na wyłączność jest klauzula zawarta w takiej umowie, iż dane biuro czy też pośrednik są jedynymi zajmującymi się sprzedażą tej konkretnej nieruchomości lub poszukiwaniem nieruchomości dla Klienta. Pozwala ona na swobodną pracę pośrednika, który w takim wypadku nie boi się podjąć ryzyka inwestowania własnego kapitału (np. poprzez działania Home Stagingu, wykonanie profesjonalnej sesji zdjęciowej, wyróżnianie i promowanie ogłoszenia, kampania w mediach społecznościowych, portalach branżowych czy magazynach i prasie etc) wiedząc, iż jego praca zostanie odpowiednio wynagrodzona. Bowiem nikt nie chce pracować za darmo – nigdy nie wiedząc czy właśnie jemu uda się sprzedać daną nieruchomość czy znaleźć odpowiednią nieruchomość dla Klienta. Pośrednik również wiedząc, iż jest jedyną osobą zajmującą się nieruchomością – w większym stopniu przykłada się do swojej pracy. Nie ma także obawy, iż oferta nie będzie wystarczająco promowana – wręcz przeciwnie – pośrednik będąc jedynym reprezentantem właściciela nieruchomości nie dość, iż traktuje ofertę priorytetowo – to także dokłada wszelkich starań, aby oferta była na bieżąco promowana i bardzo widoczna w ogłoszeniach. Wszakże Klient i pośrednik mają wspólny interes – jak najszybszą i jak najskuteczniejszą sprzedaż nieruchomości czy jak najszybszy i spełniający oczekiwania Klienta zakup nieruchomości.

Zaś umowy otwarte (bez klauzuli wyłączności) często prowadzą do „kolekcjonowania” ofert i powielania informacji o nieruchomości przez różnych pośredników. A właściciele nieruchomości – nie zważając na ryzyko – pozwalają kilku, a czasem kilkunastu biurom czy pośrednikom prezentować swoją nieruchomość Klientom czy na różnych portalach branżowych.  Powoduje to chaos komunikacyjny, swego rodzaju bylejakość i wcale nie pomaga dotrzeć z ofertą zbycia nieruchomości do większej ilości zainteresowanych. Wręcz przeciwnie – potencjalni Klienci – widząc dużą ilość ogłoszeń przedstawiających tę samą nieruchomość zastanawiają się jaki jest z nią problem, że nie może się sprzedać.


Wszystkie te fakty wyraźnie wskazują na większą skuteczność pracy z ofertą na wyłączność niż praca z ofertą otwartą, którą mogą mieć wszyscy pośrednicy w swym portfolio. Dlatego, aby zminimalizować ewentualne ryzyka transakcji - osobiście rekomenduję współpracę z licencjonowanym pośrednikiem posiadającym certyfikat home stagera w modelu i na zasadach umowy "na wyłączność" :-)


Zachęcam do współpracy!

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie