Szukaj
  • Honorata Madeja

Moda na condo! Czyli zyski z czego?


Co to takiego condo czy condohotel?

I w tym przypadku ta moda trafiła do nas z USA. Condo to specyficzny rodzaj własności poszczególnych jednostek mieszkalnych (condo) w danej nieruchomości z odmiennym sposobem ich użytkowania oraz finansowania. Ten rodzaj własności dotyczy budynków zwanych condohotelami, gdzie właścicielami poszczególnych jednostek mieszkalnych (pokojów) są różne osoby prywatne (prywatni inwestorzy). Każdą jednostkę mieszkalną finansuje inny prywatny inwestor, który kupuje kilkadziesiąt metrów powierzchni hotelowej (najczęściej ok. 20-40 mkw) tj. w pełni wyposażony pokój/pokoje z łazienką jeszcze przed budową takiego hotelu i który jest właścicielem tej części przestrzeni hotelowej, którą później wynajmuje (nie jest udziałowcem hotelu). Dalej to prywatny inwestor decyduje o tym, kiedy jego własność jest wynajmowana, a kiedy on sam z niej korzysta. Ponieważ condohotele budowane są w atrakcyjnych turystycznie miejscach i najczęściej w standardzie premium – właściciel z jednej strony ma gdzie wypoczywać, ale przede wszystkim z drugiej strony zarabia większość roku na swojej nieruchomości poprzez jej wynajmowanie.

W Polsce buduje się i inwestuje w condohotele już od kilku lat, dlatego zarówno wśród prywatnych inwestorów jak i wśród deweloperów mamy już zdecydowanych graczy, którzy wyspecjalizowali się w takim budownictwie i takiej formie zarabiania pieniędzy.

Dodatkowo tej modzie na condohotele sprzyja ciągły wzrost odwiedzających Polskę zagranicznych turystów - szacuje się, że w tym roku padnie rekord - 20 mln odwiedzających! a dziś Polska jest 20 najchętniej odwiedzanym krajem na świecie! Te fakty bezpośrednio nakręcają rynek hotelowy w atrakcyjnych lokalizacjach i w wysokim standardzie.

O czym powinieneś wiedzieć zanim zainwestujesz w condohotel (w jego część powierzchni)?

Obecnie deweloperzy zachęcają zyskiem między 5% a nawet 10% wartości nieruchomości rocznie z gwarancją zysku na okres umowy, czyli najczęściej 15 lat. Poza kuszącym oprocentowaniem deweloperzy biorą jeszcze całkowicie na siebie zarządzanie naszą jednostką mieszkalną (naszym condo). Najczęściej tworzona jest do tego specjalna spółka zajmująca się zarządzaniem najmem w takim condohotelu. Dla właściciela (prywatnego inwestora) jest to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, bowiem on nie musi szukać najemcy, a ma gwarantowany wpływ środków co miesiąc. Wystarczy zakupić pokój w condohotelu i reszta dzieje się sama, bez naszego udziału 😉

Czy zatem lepiej zainwestować w condohotel czy mieszkanie na wynajem?

Jak wszędzie, również w inwestowaniu w condohotele znajdziemy wady. Chyba najważniejszą jest fakt, iż skoro cała inwestycja ma się nam zwrócić w ciągu np. 15 lat, to po tych 15 latach zostaniemy z pokojem w hotelu, z którym nie do końca będziemy wiedzieli co zrobić? Dodatkowo jeśli okaże się, że rynek nie jest tak atrakcyjny za 15 lat, to dużo ciężej będzie nam sprzedać pokój w hotelu niż nawet najmniejsze mieszkanie w Pcimiu Dolnym. Oczywiście inwestowanie w mieszkania na wynajem również nie jest pozbawione ryzyka. Jednak wg mnie posiadanie – jako inwestycji - mieszkania na wynajem daje więcej możliwości niż posiadanie pokoju w condohotelu - oczywiście decyzja należy zawsze do inwestora!


A jakie jest Wasze zdanie? W co Wy byście zainwestowali? A może macie już swoje doświadczenia? Podzielcie się koniecznie?


Jeśli chcesz zainwestować w mieszkanie na wynajem lub swoje condo w condohotelu – koniecznie skontaktuj się ze mną. Pomogę znaleźć odpowiednią nieruchomość 😉
85 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie